FOTOGRAFIE OBCE
Koupaliště Obecní úřad Kulturní dům Vlakové nádraží Kaple Potraviny a pizzerie Dům v obci Rybník Břízová alej
Právě se nacházíte:   Úvodní stránka / O obci Osíčko / Symboly obce

Symboly obce

Symboly obce Osíčko - prapor, znak a pečeť, jejich význam a historický vývoj.

Zdůvodnění znaku a praporu obce Osíčko

V minulosti jediným vlastníkem obou obcí současně, byl vladyka Zdeněk z Domaželic(erb poloviční, či rostoucí lev, tinktury neznámé - srov. J. Pilnáček, Staromoravští rodové, II. vyd., Brno 1972).

Autor nové symboliky Osíčka položil tohoto lva (stříbrného s červenou zbrojí) do horní, větší poloviny zeleno-zlatě děleného štítu, do menší zlaté poloviny pak umístil dva modré lněné květy. Zelená barva symbolizuje lesní bohatství Hostýnských hor i zemědělský charakter obce, lněné květy pak jedno z hlavních zaměstnání osadníků Osíčka i Příkaz v minulosti.

Znak Obce

Návrh praporu obce vychází ze znaku obce a je jeho vhodným zjednodušením. Prapor tvoří tři vodorovné pruhy - zelený, žlutý, zelený. Ve žlutém poli je modrý květ lnu. Poměr šířky k délce praporu je 2:3.

Prapor

Znak a prapor byl udělen obci Poslaneckou sněmovnou dne 12. dubna 1995. Tyto symboly byly dne 14. července 1996 slavnostně vysvěceny Monsigeurem Josefem Hrdličkou, světícím biskupem olomouckým.

Historické pečeti:

Příkazy (bývalý kraj přerovský) - typář z r. 1759 použit ještě r. 1820. Typář zobrazuje patrně lnem oseté pole, nad nímž jsou umístěny dva vinařské (ditrichštejnské) nože, po stranách letopočet 17-59 a nahoře název obce - PRZIKAZ

Pecet Prikazy

Osíčko - typář s nápisem POCTIWA OBEC OSICKA s obrazem krojidla a radlice v oboustraně vykrajovaném, korunovaném štítě. Typář je asi z konce 17. století, případně z 1. pol. 18. století, použit ještě r. 1820.

Pecet Osicko

Současná pečeť

Nová pečeť je odvozena od sávajícího obecního znaku, v pečetním poli je umístěn znak obce Osíčko s názvem obce po obvodu pečetidla.

Svěcení symbolů obce Osíčko

Sveceni Znaku
 
extra